2022-2023 Güz Dönemi Kayıt Yenileme ve Derse Kayıt İşlemleri

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı kayıt yenileme / derse kayıt işlemleri 12-16 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt yenileme / derse kayıt işlemleri, Üniversitemize yeni kaydolan öğrenciler de dâhil olmak üzere tüm öğrencilerimiz tarafından yerine getirilmelidir.


Öğrenciler ders kaydı ve kayıt yenileme işlemlerini ubs.ikc.edu.tr/ adresinden kullanıcı adları ve şifreleri ile Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi'ne giriş yaparak interaktif olarak  yapacaklardır.

 

Üniversitemize yeni kaydolan öğrencilerimizin Kullanıcı Adları=Öğrenci Numaraları; Şifreleri=T.C. Kimlik Numaralarıdır.


Öğrenci Numaranızı bilmiyorsanız öğrenmek için tıklayınız.


Ders kaydı işlemlerinde öğrenciler öncelikle başarısız oldukları dersi/dersleri almak zorundadır. Bunun için ders kaydı yapmadan önce not döküm belgenizden (transkript) ders durumunuzu mutlaka inceleyiniz.

 

Ara sınıf öğrencileri için okulunuza ait yönergelerde ortalama şartına bağlı olarak yeni ders ve/veya üst yarıyıldan ders alma/alamama durumlarına yönelik hükümler bulunmaktadır. Bunun için Üniversitemiz web sayfasının yönergeler kısmından okulunuza ait yönergeyi dikkatlice okumanız yararınıza olacaktır.  

 

Ders Kayıt işlemleriniz Danışmanınız tarafından onaylandıktan sonra tamamlanacaktır. Danışmanınız uygun göreceği durumlarda sistem üzerinden seçtiğiniz derslerde değişiklik yaparak incelemeniz için yeniden size gönderebilecektir. Bunun için ders kaydınızın onaylandığını görene kadar ders kayıt aşamanızı kontrol etmeniz gerekmektedir.


 

ÖĞRENİM ÜCRETİ / KATKI PAYI ÖDEME (11 – 16 Eylül 2022)

Öğrenim ücreti veya katkı payı borcunuzun bulunması durumunda üzerinizdeki borç kaldırılmadan seçtiğiniz dersler danışman onayına gönderilmeyecek ve ders kaydı/ kayıt yenileme işleminiz tamamlanmayacaktır. Kayıt Yenileme veya Ders Kaydı işlemi yapmayan öğrenciler ise ilgili dönemin öğrencilik haklarından yararlanamayacaklar ve yoklama ile not giriş listeleri dâhil hiçbir listede görünmeyeceklerdir.

 

Tüm öğrenciler, öğrenim ücretleri veya katkı paylarını 11-16 Eylül 2022 tarihleri arasında T.C. Kimlik Numaralarıyla Ziraat Bankasının Türkiye genelindeki tüm ATM’lerinden yatıracaklardır. Ödeme işlemi için (Şubeye Giderek, Havele, EFT, vb.) başka bir yol kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi durumda ödeme yaptığınıza dair bilgi Üniversitemize ulaşmamaktadır.

 

Katkı payı veya öğrenim ücreti borç miktarınız ile borçlandırılma nedeninizi sistem üzerinde görebilirsiniz. Eğer sistemde herhangi bir borç görünmüyorsa ücret ödemenize gerek yoktur.

 

Güncel borçlar yakın zamanda hesaplatıldığından dolayı süresinden (11 Eylül 2022 tarihinden) önce ödeme yapan öğrencilerimizde ödeme ve borç bilgileri arasında farklılık olabilmektedir. Bu nedenle bu durumdaki öğrencilerimizin borç ve ödeme bilgilerini kontrol etmesi, ödemeleri borçlarından az olması durumunda kalan farkı yukarıda belirtilen tarihler arasında ödemeleri gerekmektedir. Aksi durumda ders kaydı/kayıt yenileme işlemi gerçekleşmeyecektir.

 

Kayıt Yenileme veya Derse Kayıt ile ilgili karşılaşılabilecek sorunların okulunuzun öğrenci işlerine bildirilmesi yararınıza olacaktır.


*İslami İlimler Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıfı öğrencileri için de belirtilen tarihler arasında ÜBYS üzerinden "kayıt yenileme" yapılması gerekmektedir. Buna göre öğrenciler söz konusu tarihler arasında kullanıcı adları ve şifreleri ile UBYS'ye girecek ve "Kayıt Yenile veya Kaydımı Tamamla" butonuna basarak kayıt yenileme işlemini gerçekleştireceklerdir. Ancak borcu olanlar öncelikle borçlarını ödeyecekler ve ödeme tamamlandıktan sonra kayıt yenilemeyi tamamlayabileceklerdir. Kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrenciler ise ilgili dönemin öğrencilik haklarından yararlanamayacaklar ve yoklama ile not giriş listeleri dâhil hiçbir listede görünmeyeceklerdir.

 

*Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri için de belirtilen tarihler arasında ÜBYS üzerinden "derse kayıt/kayıt yenileme" yapılması gerekmektedir. Buna göre öğrenciler söz konusu tarihler arasında kullanıcı adları ve şifreleri ile UBYS'ye girecektir. Şayet öğrenci için ilgili dönemde seçebileceği dersler açılmışsa bu dersleri seçerek, açılmamışsa direkt olarak " Kayıt Yenile veya Kaydımı Tamamla " butonuna basarak ders seçimi veya kayıt yenileme işlemini gerçekleştireceklerdir. Ancak borcu olanlar öncelikle borçlarını ödeyecekler ve ödeme tamamlandıktan sonra kayıt yenilemeyi tamamlayabileceklerdir. Kayıt Yenileme veya Ders Kaydı işlemi yapmayan öğrenciler ise ilgili dönemin öğrencilik haklarından yararlanamayacaklar ve yoklama ile not giriş listeleri dâhil hiçbir listede görünmeyeceklerdir.


Üniversitemiz Ortak Zorunlu Dersleri ile Üniversite Seçmeli Havuz derslerinin not değerlendirme sistemleri Bölüm derslerinizin not değerlendirme sistemine göre farklılıklar gösterebilir. İleride sorun yaşamamak adına aşağıdaki yönergelerin ilgili maddelerine göz gezdirmeniz yararınıza olacaktır.

Ortak Zorunlu Dersler Yönergesi

Üniversite Seçmeli Havuz Dersleri Esasları


Askerlik ile ilgili işlemleriniz kayıtlarınız yapıldıktan sonra web servisleri aracılığıyla YÖKSİS'ten Milli Savunma Bakanlığına iletilmektedir. Askerlik işlemlerinizi e-devlet üzerinden ve/veya askerlik şubelerinden takip ederek varsa aksaklıkları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na bildirebilirsiniz.

Menüyü Kapat